Робота шкільної бібліотеки

Загальноосвітня школа І-ІІІ ст. С. Годомичі

«Робота шкільної бібліотеки

у забезпеченні навчального - виховного процесу»

Підготувала бібліотекар

Кінах ВалентинаСтепанівна

2015р.

«Робота шкільної бібліотеки у забезпеченні

навчального - виховного процесу»

Бібліотека – це центр духовного становлення особистості та духовної культури, одне з найважливіших ділянок роботи школи, вона здійснює державну програму національної освіти і виховання дітей. Бібліотека є інформаційним осередком навчального закладу, яка забезпечує потреби навчально-виховного процесу в усіх його ланках, надає систематичну, цілеспрямовану допомогу учням в опануванні знаннями з навчальних предметів, виховує бажання розширити обсяг знань, знайомить із різноманітними джерелами інформації, навчає розуміти їх, користуватися ними , виховує творчого читача.

Основні функції бібліотеки це загальноосвітня, інформаційна, виховна, пізнавальна, культурна.

Головна мета –розширити інтерес учнів до знань, виховувати патріотизм та високі моральні якості, повагу до народних традицій, забезпечення навчальною, художньою та методичною літературою.

Основне завдання це реалізація державної політики в галузі освіти, розвитку навчального процесу, забезпечення базового рівня освіти з усіх загальноосвітніх предметів, поваги до Конституції та законодавства України, державної символіки, духовних якостей, патріотичних почуттів та шанобливого ставлення до книги.

Сьогодні в Україні йде процес становлення нової системи освіти та виховання, які зорієнтовані на впровадження у світовий освітній простір. Цей процес супроводжується істотними змінами у навчально-виховному процесі. Це використання нетрадиційних носіїв інформації, вивчення запитів учнів і педколективу, збір інформації вивчення передового досвіду, методичні розробки проведення сучасного уроку, опрацювання нових підручників і програм, інструкцій та положень. Вчителі у навчальному і виховному процесі можуть отримати досить інформації використовуючи комп'ютерні технології, де можна почерпнути досить велику кількість матеріалу, зайти на сайт МОН і ознайомитись з новинками.

Шкільна бібліотека є структурним підрозділом, яка поєднує навчальну і виховну мету школи. У своїй роботі я керуюсь Законами України «Про освіту» та «Про бібліотеки і бібліотечну справу», нормативними документами Міністерства освіти України та статутом школи.

Шкільний бібліотекар повинен прищеплювати любов до книги, як до джерела знань. Виховувати повсякденну потребу у читанні, в поповненні знань отриманих на уроках, вчити самостійно працювати з книгою, підручником, керувати дитячим читанням, надавати глибокі й міцні знання з основ наук, виробляти навички і вміння застосовувати їх на практиці.

Першочерговою роботою навчального року є планування роботи шкільної бібліотеки, і план роботи бібліотечно-бібліографічних занять. Планування це дуже важлива частина роботи, тому що план це виконання певних завдань. Створюється актив бібліотеки, який допомагає бібліотекарю у виконанні поставлених завдань.

Велика робота проводиться щодо збереження і поповнення бібліотечних фондів за рахунок районного відділу освіти та науки, спонсорів, батьків, учнів, випускників школи.

Кожного навчального року робиться електронне замовлення підручників для учнів , які навчаються за новою програмою . Виконується замовлення на 110%, але забезпечення виконується у початкових класах на 110%, у старших класах на 100% а деякі підручники лише на 10 - 50%. Хорошим нововведенням є «перекидка» підручників з однієї школи на іншу.

Шкільний бібліотекар повинен прищеплювати любов до книги, як до джерела знань. Виховувати повсякденну потребу у читанні, в поповненні знань отриманих на уроках, вчити самостійно працювати з книгою, підручником, керувати дитячим читанням, надавати глибокі й міцні знання з основ наук, виробляти навички і вміння застосовувати їх на практиці. Для цього у бібліотеці щорічно складається план роботи для учнів 1-11 класів з бібліотечно-бібліографічних знань.

Першим пунктом цієї роботи бібліотекаря є ознайомлення учнів з книгою, правилами користування та збереження книги. Проводяться бібліотечні уроки на тему: «Перші книги», «Структура книги», «Правила гігієни читання», на яких діти ознайомлюються з історією виникнення перших книг, дізнаються про те на чому писалися перші книги, коли виникло книгодрукування, що таке літопис, ознайомлюються з професіями тих людей хто створює книги. У бібліотеці створено презентацію під назвою «Від глиняної таблички до електронної книги». На інформаційних хвилинках розповідаю учням про те, які книги видаються додому, з якими потрібно працювати у читальному залі. Особливо складно прищеплювати школярам навички користування довідковою літературою. Дуже часто вчителі – предметники ставлять завдання так, щоб учні користувалися довідниками, словниками, енциклопедіями і це дуже важливо, це пробуджує інтерес до довідкової літератури, що сприяє використання знань на уроках олімпіадах, тематичних вечорах, турнірах, брейн – рингах, при написанні рефератів. Проводиться обговорення прочитаної книги з учнями 1-4 класів, про героїв які їм сподобалися, про автора, який написав цю книгу. З метою розвитку читацького інтересу проводяться тематичні огляди літератури, книжкові виставки,проводжу діагностику для вивчення читацьких інтересів учнів. Інформую учнів та вчителів про нові надходження літератури до бібліотеки під назвою «На хвилинку зупинись – нову книгу подивись» , «Нові книги – для дітей». Учні нашої школи беруть участь у районних конкурсах такі як «Книгоманія», «Кращий читач року»

З цією метою кожного року у бібліотеці проводиться тиждень книги «Живи, книго!», та «Місячник бібліотеки» де проводяться різного роду заходи: бесіди, диспути, брейн - ринги, ігри, виставки літератури, бібліотечні заняття. Два рази на семестр проводиться рейд по перевірці підручників, працюють пости бережливих, і за підсумками кожного рейду висвітлюється інформація на в бібліотечному віснику, працює «книжкова лікарня» де проводиться технічна обробка книг – це підклеювання, ремонт порваних сторінок, заміна обкладинок. Проводиться робота з боржниками це виступи бібліотекаря та клубу «Довіра» на лінійках, та зборах. Робота класоводів з учнями початкової ланки по виготовлені закладок. З метою розвитку читацького інтересу проводяться тематичні огляди літератури, книжкові виставки, проводжу діагностику для вивчення читацьких інтересів учнів.

Другим пунктом бібліографічних знань є ознайомлення учнів з бібліотекою. Діти отримують знання про історією виникнення перших бібліотек, надаються відомості про бібліотеку і бібліотечну справу, розкриття ролі бібліотечних закладів у житті суспільства і кожної людини, їх значення у самостійній навчально-пізнавальній діяльності. Діти отримують знання про бібліотеку і бібліотечну справу, та правилами які існують у бібліотеці.. Не менш важливим етапом у бібліографічній роботі є обслуговування читачів; опис документів; робота з довідковим апаратом; робота з каталогами; розстановка книжкового фонду. Моє завдання навчити дітей бібліотечній грамоті, щоб учні закінчуючи школу могли вільно орієнтуватися у морі книжок, вміли знайти потрібну інформацію, працювати з каталожним ящиком, користуватися картотекою, розрізняти такі поняття як бібліотека, абонемент, читальний зал, архів, формуляр, стелаж, полиця. Щоб вирішити ці проблеми проводжу з дітьми бесіди, бібліотечні уроки, інформаційні хвилинки.

Третім пунктом бібліографічних знань є цілеспрямована і ефективна робота щодо збереження книги. Облік книжкового фонду ведеться згідно вимог інструкції, наявні книги сумарного і інвентарного обліку, ведеться журнал видачі та заміни підручників, є накладні та акти по списанню книг. З цією метою кожного року у бібліотеці проводиться тиждень книги «Живи, книго!», та «Місячник бібліотеки» де проводяться різного роду заходи: бесіди, диспути, брейн - ринги, ігри, виставки літератури, бібліотечні заняття. Два рази на семестр проводиться рейд по перевірці підручників, працюють пости бережливих, і за підсумками кожного рейду висвітлюється інформація на в бібліотечному віснику, працює «книжкова лікарня»де проводиться технічна обробка книг – це підклеювання, ремонт порваних сторінок, заміна обкладинок. Проводиться робота з боржниками це виступи бібліотекаря та членів клубу «Довіра» на лінійках, та зборах. Це і робота класоводів з учнями початкової ланки по виготовлені закладок, та дрібний ремонт книг по всіх класах. З метою вивчення читацького інтересу проводжу діагностику, та опрацьовую формуляри.

Бібліотека – це найголовніше джерело інформації для педагогів школи, перед якими стоїть завдання навчити, виховати, сформувати громадянина суверенної України, який би глибоко знав минуле і сучасне держави , вітчизняну і світову культуру. Тому головне завдання бібліотекаря підібрати потрібну літературу для проведення виховних годин, класних зборів, тематичних тижнів та різних свят і обрядів. Для вирішення цих проблем веду тематичну картотеку, збираю різні матеріали та створюю тематичні папоки такі як: «Трагічні події на Волинській землі», «Видатні історичні постаті», «Відомі гетьмани», «Голодомор», «Чорнобиль», «Кривавий майдан», «Герої АТО», «Підступні вороги ХХІ століття», «Народні свята» та інші. Проводжу статистичний звіт про відвідування учнями бібліотеки та книговидачі, а також щоквартальний звіт про проведену роботу в бібліотеці.. Для випускних класів та вчителів –предметників створюю полички за назвою «Незабаром ЗНО» та «Готуємось до ДПА». Для вирішення цих проблем знову ж таки створюю тематичні папки на допомогу вчителю історії, математики, біології та інших предметів, тематичні виставки літератури «Школа виховання підлітків», «Україна – європейська держава», «Українське народознавство», «СНІД – чума ХХ століття», «Дорога до школи» та інші.

Книга – чудовий дивовижний витвір людського розуму. Книга – це криниця знань, з якої може напитися кожна людина. Хто багато читає – той багато знає. І так можна говорити до безкінечності…

« Що не здолає сильний і нестримний,

Здолає те розумний неодмінно!!!»

Options : History : Help : FeedbackText-to-speech function is limited to 100 characters
Text-to-speech function is limited to 100 characters
Кiлькiсть переглядiв: 725

Коментарi